top of page

14 toppriser til Gradus Junior College

Foto fra koncert med eksisterende og forhenværende Gradus-elever i Musikhuset Aarhus.

Elever fra Gradus Junior College har den seneste tid sikret sig i alt 14 toppriser, da syv eleverne for nylig deltog i to internationale onlinekonkurrencer.


De talentfulde pianister Jason Yang (11), Alexander Tiemroth (11), Aurora Darvann-Hermann (13), Jason Lee (13), Emil Dalgaard (16), Emil Nabe-Nielsen (16), Sophus Elmark (17) samt Aleksander Roman (Gradus/RAMA) deltog i både Northern Lights Piano Festival 2024 og Nordic Junior, hvor de tilsammen blev belønnet med otte guldmedaljer og to sølvmedaljer. Northern Lights Piano Festival 2024 & Nordic Junior:. Derudover deltog fire af eleverne i Odin International Music Competition, hvor de også præsterede exceptionelt godt.


- Vi er meget stolte og glade for, at vores elever har vundet 14 toppriser i to internationale konkurrencer. Det er en stor og velfortjent anerkendelse af deres talent og hårde arbejde. Jeg ønsker dem alle stort tillykke og ser meget frem til at fortsætte arbejdet med at understøtte elevers udvikling musikalsk og pianistisk, siger Martin Lysholm Jepsen. Læs mere om deltagelsen i de forskellige konkurrencer her: - Toppriser til fire elever fra Gradus Junior College - Flere priser til Northern Lights Piano Festival - Toppriser til elever til Odin International Music Competition

Comments


Featured Posts
Recent Posts
bottom of page